Jak przygotować pracę dyplomową?

Jak przygotować pracę dyplomową?


Zastanawiasz się od czego zacząć przygotowania do pisania pracy dyplomowej? Nie wiesz od czego zacząć? Załóżmy, że temat swojej dysertacji masz już dawno wybrany, omówiony i zaakceptowany przez promotora. Przy wyborze tematu naszej pracy dyplomowej, należy sprawdzić czy potrzebne do jej napisania materiały są dostępne. Czy literatura, którą zamierzamy wykorzystać jest dostępna w uniwersyteckiej bibliotece czy możemy ją kupić w księgarniach? A może trzeba zamówić ją przez zagraniczny portal albo dostępna jest tylko na amerykańskim rynku?

Powinieneś dokonać wszelkich starań, by Twoja praca dyplomowa, posiadała pełną i bogatą bibliografię. Jeśli planujesz przeprowadzić badania do pracy magisterskiej, upewnij się, że otrzymasz dostęp do wszelkich koniecznych do sfinalizowania informacji. Problem możesz mieć zwłaszcza, jeśli piszesz o sprawach dotyczących finansów. Nie każda firma chętnie dzieli się takimi informacjami. Dlatego nim ostatecznie podejmiesz decyzję o temacie pracy dyplomowej, skonsultuj się w firmą, którą zamierzasz uczynić osią Twojej pracy. Zapytaj i uzyskaj gwarancję, że takowe dane zostaną Ci udostępnione. Zadbaj o to, bo w przeciwnym razie może Cię spotkać przykra niespodzianka.

Jak zaplanować pracę? Jeśli masz już wybrany temat pracy, z grubsza wiesz jakie zjawiska, prawidłowości chcesz badać. Sformułuj tezę jaką będziesz chciał udowodnić podczas badań. Zastanów się nad metodologią i narzędziami, które wykorzystasz w trakcie pracy nad praca dyplomowa. Dobrym rozwiązaniem będzie także przygotowanie rozdziałów teoretycznych na początku Twoich zmagań z pracą dyplomową. Dlaczego? Po pierwsze lektura fachowej prasy i podręczników pozwoli Ci jeszcze lepiej rozeznać temat. Może rzuci nowe światło na badany przez Ciebie wycinek rzeczywistości. Pozwoli bardziej konkretnie przygotować ankietę czy inne badanie. Następnie czas na badanie, zliczenie wyników i wyciągniecie wniosków. Napisanie pierwszego, tak pierwszy rozdział pracy dyplomowej pisze się na samym końcu oraz podsumowania.