Egzaminy maturalne

Egzaminy maturalne


Każdy chciałby pochwalić się pięknie oprawioną praca dyplomową i dyplomem ukończenia studiów. Niestety nim nastąpi tak upragniona chwila, trochę czasu minie. Kiedyś prace dyplomowe były powodem do dumy. Były wyrazem ciężkiej pracy. W wielu przypadkach lista obowiązkowych studenckich lektur jest znacznie krótsza niż przed laty. Dziś niestety o czym powszechnie wiadomo poziom kształcenia się obniżył. Po pierwsze wymogi dotyczące egzaminu maturalnego zostały obniżone do absolutnego minimum, a egzamin „dojrzałości” stał się zarazem przepustką na studia.

Zmieniła się także forma egzaminu maturalnego – dziś przybrał formę testu, co nie sprzyja samodzielnej interpretacji faktów i wyciąganiu wniosków. Nowa matura nie sprzyja samodzielnemu myśleniu. Nie wymaga także takiego zasobu wiedzy jak „stary” egzamin, gdzie wymagana była rozległa wiedza. Dziś maturzyści rozwiązując test mają do dyspozycji teksty bazowe, które przy odrobinie pomyślunku i inteligencji wystarczą, by tak je wykorzystać, by wynik egzaminu był pozytywny. Likwidacji uległy egzaminy wstępne na studia. Dziś wystarczy zadać maturę z konkretnego przedmiotu na przyzwoitym poziomie. Kiedyś trzeba było się przygotować do trudnych egzaminów wstępnych. Jeśli zostałeś przyjęty na studia, oznaczało to, że posiadłeś określony zasób wiedzy umożliwiający Ci podjęcie studiów.

Wykładowcy mieli pewność, że świeżo przyjęci żacy posiadają, jakąś wiedzę bazową. Dziś nie mają możliwości sprawdzenia wiedzy studentów, nim podejmą naukę. Nie oszukujmy się, poziom wiedzy studentów jest różny. Tym samym w wielu przypadkach zajęcia zaczynają od próby wyrównania poziomu wiedzy. Często obniżeniu ulegają także wymagania wobec studentów. Nic dziwnego, że poziom prac dyplomowych pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście nie można uogólniać. Zdarzają się wybitne jednostki i studenci, którzy podchodzą rzetelnie do studiowania i przygotowania pracy dyplomowej. Jednakże niestety coraz częściej poziom pracy nie jest zadowalający i znacząco odbiega od tych, które powstawały jeszcze kilkanaście lat temu.