Czy praca licencjacka wystarczy, by odnieść zawodowy sukces?

Czy praca licencjacka wystarczy, by odnieść zawodowy sukces?


Jesteś tegorocznym maturzystą i zastanawiasz się co dalej począć za swoim życiem? Nie wiesz, jakie studia wybrać? Jaką obrać ścieżkę kształcenia? Nikt nie da Ci gwarancji, że wieku lat 18 będziesz w stanie wybrać swoją ścieżkę zawodową, bo poniekąd wybór kierunku studiów ją determinuje. Dziś już wybierając liceum i profil klasy – w jakiś sposób decydujesz, jakie przedmioty będziesz zdawał na maturze i ukierunkowujesz się. W wieku lat 18 trudno podjąć decyzję na całe życie. Podzielenie studiów na dwa etapy: studia licencjackie i magisterskie, daje możliwość większej swobody wyboru studiów i zmiany ścieżki kształcenia. Dziś napisana praca licencjacka z socjologii, nie przesądza o przyszłej karierze.

Możesz dowolnie wybierać wśród innych ścieżek kształcenia. Masz szansę podjąć kształcenie na przykład na kierunku związanym z marketingiem i zarządzaniem. Z jednej strony taka forma kształcenia daje Ci dużą elastyczność i swobodę wyboru kierunku kształcenia i jego modyfikacji. Z drugiej tak duża różnorodność i rozbieżność powoduje, iż jakość takiego kształcenia jest poddawana w wątpliwość. Wiadomo, że znacznie szerszą i bardziej rozległą oraz konkretną wiedzę posiada osoba, która studiowała przez pięć lat kierunek finanse i rachunkowość, niż ktoś kto zaledwie zgłębieniu tematu poświęcił dwa lata.

Należy pamiętać jednak, że dzisiaj znacznie ważniejsze niż dyplom jest doświadczenie i umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce. Co z tego, jeśli będziesz miał rozległą wiedzę na temat prawa podatkowego, jak nie będziesz umiał zaksięgować zwykłej faktury czy sporządzić sprawozdania do Urzędu Skarbowego albo przygotować pracownikom druku PIT. Można by długo deliberować nad sensownością wprowadzenia studiów trzystopniowych w Polsce, jednakże nie zmieni to sytuacji zastanej. Wybór należy do Ciebie, możesz wybrać trzyletnie studia licencjackie lub trzyipółletnie studia inżynierskie, a następnie kontynuować kierunek i dalsze kształcenie na studiach magisterskich. Możesz wybrać także zupełnie inny kierunek dwuletnich studiów magisterskich, a także uzupełnić wykształcenie na studiach podyplomowych.